Блог
Равен шанс: достъп до средно образование – политики и практики
- 05.08.2024
- Posted by: Dani Adamova
- Category: Uncategorized @bg
Основната цел на проект „Равен шанс: достъп до средно образование – политики и практики 2023-2026” е да се увеличи делът на българските ученици в неравностойно положение, които завършват средно образование, като посреща някои от финансовите нужди, които често се явяват сериозно препятствие за записване, редовно посещение и успешно завършване на гимназия. През учебната 2023/2024 година пет организации работиха по проекта, финансиран от Фондация “Тръст за социална алтернатива”.
През учебната 2023/2024 Младежка фондация “Арете” – България подкрепи 16 ученици:
– 9 получиха подкрепа за закупуване на карти за междуградски транспорти, 1 за заплащане на общежитие и 6 за подготовка за явяване на държавни зрелостни изпити (ДЗИ);
– по класове разпределението е: 8 клас – 2 ученици; 9 клас – 3; 10 клас – 2; 12 клас – 9 (от тях 6 са дванадесетокласниците, които се получават подкрепа за подготовка на ДЗИ).
– 13 са момичета и 3 са момчета;
– 15 се самоопределят като младежи от ромски произход, а 1 като младеж от турски произход;
– 7 ученици живеят в села, 7 в малък град, 1 в голям град и 1 в областен град;
– учат в 5 области в страната: София, Пловдив, Варна, Пазарджик и Ямбол;
– 2 учат в Средни училища, а останалите 14 в Професионални гимназии;
– 7 са в STEM паралелка, 9 не са;
– общият среден успех на участниците в програмата за учебната 2023/2024г е Много добър 4,83;
– 6 ученици нямат нито едно допуснато неизвинено отсъствие през годината;
– само 2 имат повече от 10 неизвинени отсъствия за учебната година;
– 1 ученик отпада от програмата поради преместване на семейството в чужбина;
– всички дванадесетокласници, подкрепени с подготовка на ДЗИ, успешно се справят на изпита и получават дипломи за завършено средно образование;
– получилите подкрепа за транспорт преминават в по-горен клас или завършват 12 клас. Само 1 момиче ще се явява отново на матура по БЕЛ през месец септември като матурата по втория предмет е взета успешно.
В рамките на проекта Младежка фондация „Арете“- България направи изследване и се опита да картографира невидимите бариери в област Кюстендил, свързани с финансовата и логистична достъпност в етапа на средно образование на училищния транспорт, училищното хранене, учебните помагала и пособия, и други предизвикателства, които учениците в средното образование и семействата им срещат и трябва да преодоляват всеки ден.
Проектът е тригодишен и останалите организации, които работят по него, са Център за междуетнически диалог и толерантност „Амалипе“, Сдружение „Асоциация Интегро“, Сдружение „Ромска академия за култура и образование” – Сливен, Сдружение „Нов път“ – Хайредин. Областите, които ще обхване проучването са: Благоевград, Враца, Велико Търново, Габрово, Кюстендил, Монтана, Плевен, Пазарджик, Пловдив, Разград, Сливен, Стара Загора, Търговище, Шумен и Ямбол.
Проект “Равен шанс: достъп до средно образование – политики и практики 2023-2026” се финансира от фондация „Тръст за социална алтернатива”. Изявленията и мненията, изразени тук, принадлежат единствено на Младежка фондация „Арете“-България и не отразяват непременно вижданията на фондация „Тръст за социална алтернатива“ и/или нейните партньори.