Как да намерим баланса между здравословен режим на хранене и здрав имунитет?
7 храни, които могат да подобрят имунната система и премахнат излишните калории
Как да намерим баланса между здравословен режим на хранене и здрав имунитет?
- 22.02.2024
- Posted by: Hristo Hristov
- Category: Uncategorized @bg
Здравейте, мили хора! Без да бъда многословен, аз съм Матей Сотиров и заемам позицията на “Редактор /статии/” в доброволческа група “Дупница”. Заедно с Ваня, Вики и Диана ще Ви представим труд, който подготвяме от декември.
Януари и февруари са месеците, в които всеки от нас си обещава, че ще промени начина си на живот – ще тръгне на фитнес, ще започне да се храни здравословно и ще спре пържените картофи. Трудно е, знам, но картофките са сред подаръците на природата към нас.
През януари, обаче, 7 области в страната бяха в епидемична обстановка, а експертите очакваха минимум 1/3 от населените места в България да бъдат обхванати от грипната вълна. През февруари не е много различно и много хора се срещат със зимните вируси.
И тук се чудим как да намерим баланса между здравословен, хранителен режим и здрав имунитет?
Представяме Ви 7 храни, които могат да подобрят имунната система и премахнат излишните калории:
Киноа
Знаем, че не за всеки е вкусно, но киноата е изключително полезна. Често наричана „идеалната храна”, киноата е пълноценен протеин, тоест съдържа всички 8 незаменими аминокиселини – изключително рядко качество в растителния свят. Тя е добър източник на витамин Е – антиоксидант, необходим за оздравителните процеси в организма. Съдържа и подсилващи имунната система минерали – като цинк, нужен за тимусната жлеза, която управлява производството на имунни клетки.
Шамфъстък
Извиняваме се на всички с непоносимост към ядки, но тези характерни бледозелени ядки изобилстват от полезни за организма минерали! Шамфъстъкът съдържа антивирусния минерал калций, стимулиращ дейността на фагоцитите, и е богат на магнезий, който помага на организма да абсорбира калция и облекчава симптомите на алергия. Ядките съдържат и високи нива на мононенаситени мазнини, които заедно с витамин Е спомагат за прочистването на организма. Добьр източник са и на В-витамини – важен фактор за здрава мускулна тъкан и стабилна нервна система.
Авокадо
Един от малкото плодове, съдържащи мазнини, авокадото е изключително полезно за здравето. Да, авокадото е плод, въпреки че обикновено се използва в солени ястия. Разпространено е в Централна Америка и е открито от испанските нашественици през XVI в. Днес е популярно в цял свят и се отглежда в много тропически райони. С гладката си, маслена консистенция и мек вкус, то е най-подходящо за консумация зряло.
Кашу
Още един преставител на разпространените ядки в България – семената на бразилската „кашу ябълка”, които са богати на здравословни мазнини, понижаващи холестерола. Ядките кашу са богат източник на В-витамини, които са полезни за нервната система и мускулната тъкан и повишават устойчивостта на организма към болестта на нашето време – стресът. Съдържат и важни за имунната система минерали, в това число антиоксиданта селен – от съществено значение за производството на антитела и цинк, който има антивирусно и антираково действие. Важно е да се отбележи, че приемането на сурови ядки е много по-полезно от печените. Освен това, с ядките не трябва да се прекалява като при повечето ядки е 20-50 грама на ден.
Грейпфрут
Не сме фенове на Този ароматен плод с тръпчив вкус е силен имуностимулант с прочистващи свойства. Грейпфрутът произхожда от Карибските острови и едва през XVIII в. е станал известен на останалата част от света. Съществуват няколко разновидности: киселият жълт, по-сладкият розов и яркочервен вид. Грейпфрутът притежава силни прочистващи качества. Високото съдържание на витамин С стимулира имунитета и растежа на тъканите, а плодът и кората му са източници на вещества, потискащи развитието на тумори. В плода има висока концентрация на пектинразтворими фибри, които се свързват с излишния холестерол и го изхвърлят от организма, премахват токсините и отпадъчните вещества и облекчават запека. Семките на грейпфрута съдържат антипаразитни и антигъбични вещества и макар че не са ядливи, могат да се приемат под формата на хранителна добавка (екстракт от семки на грейпфрут).
Лимон
Всеизвестно е на всички ни, че лимонът е считан за най-полезния от всички плодове, защото укрепва здравето. Както останалите цитрусови плодове, лимонът е богат на витамин С – антиоксидант, стимулиращ имунната система и жизненоважен за здравето на кожата и венците. Съдържа също лимонин – вещество, което доказано забавя развитието на туморите и притежава антисептични свойства, спомагащи за унищожаването на микробите. Ето защо лимонът традиционно се използва за гаргара при възпалено гърло. Лимонът има и антигъбично действие.
Сьомга
Сьомгата съдържа голямо количество здравословни мазнини, незаменими за имунната система. Сьомгата е отличен източник на омега-3 мастни киселини. Те регулират дейността на белите кръвни клетки и имат антивъзпълителни качества; регулират нивата на холестерола и мазнините и така предпазват сърдечносъдовата система и намаляват риска от заболявания на сърцето и кръвообращението. Сьомгата е с високо съдържание на антиоксиданти: витамин А поддържа здрави кръвоносната и нервната система, витамин D подпомага абсорбирането на калция и е полезен за костите и селен – минерал, стимулиращ производството на антитела в организма.
Представяме ви и три екзотични, но много бързи и вкусни рецепти:
ПИЛАФ С КИНОА /4 порции/
Нужни са Ви:
850 мл. вода
350 гр. киноа
150 мл. зехтин
450 гр. ситно нарязана бамя
3 с. л. доматено пюре
1 нарязана глава лук
2 счукани скилидки чесън
2 ч. л. семена от кимион
1 ч. л. черен пипер
55 г нарязан пресен кориандър
Кипнете водата, добавете киноата и я варете на слаб огън за 15 минути. Отцедете. В дълбок тиган запържете за 3 минути бамята в сгорещения зехтин. Прибавете останалите продукти, без кориандъра, и ги пържете около 5 минути. Намалете котлона и ги задушете още 10 минути. Добавете сварената киноа и кориандра и разборкайте добре. Сервирайте.
САЛАТА С ШАМФЪСТЪК /4 порции/
Нужни са Ви:
1 счукана скилидка чесън
1 ч. л. дижонска горчица
1 с. л. балсамов оцет
Сок от 1 портокал
100 гр. кресон
100 гр. рукола
1 нарязана на кубчета зелена ябълка
8 с. л. ядки шамфъстьк, без черупките
Разбийте в купа чесъна, горчицата, балсамовия оцет и портокаловия сок за заливката. Разпределете кресона и руколата в чинии и сложете върху тях ябълката и шамфъстька.
Полейте със заливката и сервирайте.
КЮФТЕНЦА ОТ СЬОМГА /2 порции/
Нужни са Ви:
2 малки филета от сьомга без кожа и кости
4 малки обелени картофа
1 глава лук
1 вр. магданоз
Изпечете или сварете на пара сьомгата за 20 минути. Сварете картофите и ги намачкайте. Задушете лука в 1 с. л. зехтин. Смесете всички продукти (с изключение на останалия зехтин) и оформете 8 малки кюфтенца. Охладете ги за час. Запържете ги от двете страни в останалата мазнина, докато станат хрупкави. Сервирайте.
Снимките, разбира се, са примерни и Ви съветваме да дадете свобода на въображението си в рецептите и тяхното презентиране!
Доброволческа група “Дупница” Ви желае успех в предизвикателството!
В изследването е използвана книгата “100-те най-добри имуностимуланта“ на Шарлот Хей.