Звуците и думите в истории за успех и възможности.
Промяната на 21-ви век
Звуците и думите в истории за успех и възможности.
- 30.11.2023
- Posted by: Hristo Hristov
- Category: Uncategorized @bg
Здравейте! Аз съм Габриел Борисов и съм част от доброволческата мрежа на Младежка фондация ,,Арете“. За поредна година съм свидетел от преживяното на благотворителния концерт на Младежка фондация ,,Арете“.
Днес обръщам поглед към вас, като споделям не само думи, а емоции. Този концерт не е просто събиране на средства, това е израз на солидарност и вяра в силата, която образованието притежава за преобразяване на животи.
В света, където изкуството и културата често се използват като мостове между различни общности, благотворителният концерт на Младежка фондация „Арете“ – ,,Бъди промяната на 21-ви век“ изгражда не само мост, но и път от надежда, образование и солидарност.
Дойде часът!
Местата се запълниха и прожекторите осветиха сцената.
Поканени от вълнуващите думи на Ваня Мартинова, зрителите се впускат в пътешествие изпълнено с емоции.
Вечерта започва със специалното изпълнение на Петър Рангелов, който освен това споделя за една идея, която се превърна в годишно събитие с почитания и благотворителен характер. Той подчертава важността на съпричастността и мотивацията, която пренася ученици и студенти към по-добро бъдеще. И когато говори за музиката, Петър Рангелов вярва, че тя несъмнено може да бъде сила, обединяваща хора от различни общности.
Този концерт е не просто събитие в календара, а празник на устрема към промяната. Светът е изправен пред много предизвикателства: войни, пандемии, финансови кризи, бедствия, но когато гласовете на младите таланти идват от сърцето и се издигат над предразсъдъците, те създават пътя за едни по-добри общности.
С думите на студентките Микаела, Сияна и Лидия, стана ясно, че историите на успех не са ограничени от произхода. Тези млади дами не само участват в концерта, но и подчертават необходимостта от общност и солидарност в образованието.
Нено Илиев и Ибро пълнят залата с гласовете си и изказват радостта си, че има ден в календара, който е запазен за ромската музика, за ромската култура, за ромските студенти!
Вихра и Жасмина се представят достойно и изказват благодарностите си към Младежка фондация,,Арете“, за срещите на лагерите за момичета и мотивацията, която са получили.
Присъствието на артисти като Нено и Андрей Русев предоставя на публиката богатство от музикални възможности. Те не просто изпълняват песни, а предават послание за уважение към ромската култура и важността да се разбира разнообразието в света на музиката.
След изпълнението на тези големи таланти, излизат и следващите студенти и доброволци на Младежка фондация ,,Арете“. Това са Александра и Славка. Две момичета израснали с безпрекусловната подкрепа на своите майки и продължили образованието си в университет. Просълзяват всички ни!
Следващото изпълнение е на Георги Янков с посвещение на майката – ,,До светлия прозорец”. Имахме удоволствието да се насладим на огромен талант и професионализъм, на текст и музика към, които не можеш да останеш бездушен.
Лъчо представи новият глас на България – Соня Ковачка. Той беше пристигнал от Пловдив с майка си и баба си. “Това са хората, които са ме подкрепяли и насърчавали като ученик. това са хората, които и днес, като студент, са до мен”. Когато покани баба си на сцената, залата избухна в аплодисменти. “Ромската гордост е сила” – това бяха нейните думи. А гласът на Соня изпълни цялата зала и ни накара да притихнем. Просто слушахме.
Идва ред и на Виктория, която е студент в трети курс и нейният горд баща Ради, който сподели, че той и цялото му семейство винаги ще бъдат подркепа на своята дъщеря и каузата за по-добро образование на ромските деца.
Посрещнахме на сцената и уникалните глaсове на хор ,,Мастърпийс“ с ръководител Георги Янков. С просълзени очи и се насладихме на тяхното изпълнение на една от най-хубавите български народни песни ,,Лале ли си, зюмбюл ли си“.
Уникално изпълнение!
Вокална група “Мастърпийс” останаха на сцената. Предстоеше кулминацията на вечерта. Наталия Миткова, студентка по Право и член на Младежкия съвет „Арете“, сподели своите възгледи за социалните предразсъдъци и дискриминацията. Тя призовава за повече толерантност и осъзнатост, наблягайки, че образованието е пътят към преодоляване на стереотипите и предразсъдъците в нашето общество.
Емоционалното „Stand up“ изпълнение на Жулиано Емилов привлича усмивки и аплодисменти, цялата зала е на крака. Още едно силно изпълнение, което накара хората в залата да мислят, че промяната е възможнаИзлизането на Мерилин и нейният баща Румен разкрива не само радостта на семейството, но и посвещението им и вярата в образованието . Този момент припомня, че родителската подкрепа е от решаващо значение за успеха на младите хора. А, Юри и Злати, споделиха своите успехи и постижения. Те самите са доказателства, че образованието е ключът към лични и професионални успехи.
Нено Илиев с неговите джазови изпълнения пренася аудиторията в свят на музикално вълнение и емоция. Този момент от концерта показва разбирането на разнообразието в стиловете и подчерта силата на музиката да ни обединява.
Още двама студенти, Зори и Корнелий, студенти със съвсем различни професионални пътеки, които споделят една съдба. И двамата след дълго лутане в чужбина, в търсене на по-доброто, решават, че образованието е техния път.Идва и най-веселата част с изпълненията на Оркестър „Кристали“, които вдигат енергията в залата и предоставят на публиката незабравим музикален опит. Този момент е ярък пример за това как музиката преодолява езиковите и културните бариери и обединява хора. Минути, в които успяхме да се докоснем до професионализма на една от най-старите ромски банди, които повече от 20 години не изменят стила си.
Ваня Мартинова, лицето на петия благотворителен концерт. Ваня, както я наричаха всички, е учител по английски език в самоковската гимназия по туризъм. Учител, отдаден на професията си и каузата повече ромски деца да завършват висше образование. Ваня затвори концерта с обръщение към учениците си и техните родители: “Момичета и момчета бъдете по-уверени, бъдете себе си и не се страхувайте, не се срамувайте от това, че знаете и можете…! Показвайте смело това, което сте научили! Скъпи родители, подкрепяйте децата си, отнасяйте се по-сериозно към ученето! Бъдете нащрек от първите откази да се ходи на училище! Отказът от учене, отказът от училище ще се обърнат срещу вас. Нека повече деца да имат своето детство.
Великото финале с изпълнението на „Джелем, Джелем“ от Мастърпийс и хор „Арете“ оставя зрителите с усещане за единство и обединение. Доброволците на Младежка фондация „Арете“ се представиха с уникални емоции и чувства, които разтърсиха сърцата на всички в залата.
Остава ярка следа от вълнуващия концерт. Този музикален спектакъл не е просто събитие, това е приказка. В този миг от звуци и емоции разбрах и осъзнах, че не съм сам. Това е опит за обединение, вдъхновение и промяна. Този спектакъл превръща звуците и думите в истории за успех и възможности. Изпълнителите и участниците се превръщат в посланици на образованието и една по-добра бъдеща общност. Образа на този концерт представлява своеобразно пътешествие през емоции, история и култури, което носи надежда и вяра в постиженията и възможностите на младите хора.
Благодаря Ви Младежка фондация ,,Арете“, че ме вкарахте в света на
„Бъди промяната на 21-ви век“!
Сега разбирам, че промяната започва с един човек, с една нота, с едно сърце, с мен. Всеки от нас е капка в този безкраен океан на възможности. С пламък в очите и музика в сърцето, нека бъдем промяната, която търсим в света. Този концерт не свършва тук – той е началото на нещо по-голямо, на вдъхновение, което ще продължи да свети в нашите сърца. Този момент ще живее в мен завинаги и с увереност ще кажа:
Аз бях там, аз бях част от промяната!
Автор: Габриел Борисов,
Доброволец на Младежка фондация ,,Арете“
Бъди най-добрата версия на себе си!