Да спрем дискриминацията
- 12.09.2023
- Posted by: Raycho Chaprazov
- Category: Uncategorized @bg
Не издържа Габриел. Не се стърпя. Несправедливостта спрямо неговите връстници го накара да пише. Тази несправедливост срещу децата от лагер “Заедно напред” го накара да реагира, накара го да търси помощ от съученици и учители, за да изпрати тези няколко реда. Чакана реакция. Той поиска да ни припомни, че да накърниш достойнство, да обидиш, да мразиш заради омразата, да отнемаш човешки права е престъпление. Да, дискриминацията е престъпление и ние всекидневно трябва да се борим тя да бъде изкоренена. Тази борба не е само на Габи… Ето какво ни написа:
,, Дискриминацията е престъпление“
В дълбоките ни корени като човечество лежи потребността за връзка, за създаване на общности, в които да се чувстваме приети и разбрани. От най-ранните етапи на нашето съществуване, търсим усещането за принадлежност и солидарност със сънародниците си. Защо обаче, в свят, който се гордее с технологичен напредък и културна разнообразност, все още дискриминацията остава зъл и актуален проблем?
Дискриминацията, без значение в каква форма се явява – расова, полова, религиозна или друга, носи в себе си разрушителна сила. Тя не просто нарушава правата на човека, но и разкъсва връзките между нас като хора. Когато един човек е изключен и оскърбен поради нещо, което не може да контролира, цялото общество страда. Дискриминацията създава напрежение, страх и ненавист, които отразяват нашите взаимоотношения и довеждат до социални конфликти.
Дискриминацията не е просто набор от отделни актове. Тя е свидетелство за структурни неравенства в обществото, които се задържат във времето. Когато определена група хора се изолира и лишава от равни възможности, това създава застой и отчаяние. Изправени пред стени от дискриминация, хората не могат да развият пълния си потенциал, а обществото като цяло губи от това. Дискриминацията се оказва икономически, социален и културен удар за тези, които са на нейния прицел. Хората са лишени от работни места, образование и възможности за напредък поради нещо, което не зависи от техните умения и усилия. Това не е просто несправедливо – то е нарушение на основните човешки права. Как можем да разрешим този проблем? Решаването на този проблем е до осъзнаването на неговата сериозност. Трябва да се обединим и да признаем, че дискриминацията е не просто дребен инцидент, а нарушение, което изисква действия. Образованието играе ключова роля в борбата с дискриминацията. Правната рамка трябва да бъде силна и безкомпромисна спрямо дискриминацията. Трябва да търсим врати, които постоянно са отворени за нас и ни подкрепят във всяко едно наше решение. Точно такава врата, за нас е Младежка фондация ,,Арете“. Едно от малкото неща, които ни дава тази организация е равноправност и бъдеще за ромското младо общество! Но заедно с това трябва да изградим и култура на толерантност и разбирателство. Трябва да насърчим диалога между различните групи и да създадем пространство, където всеки се чувства приет и уважаван.
Дискриминацията, независимо от формата си, е не само нарушение на основните права на човека, но и нарушение на сърцето и душата на обществото. Тя оставя дълбоки рани в сърцата на онези и ни плаши, че светът може да загуби богатството от разнообразие, което ни прави уникални. Да се борим срещу дискриминацията е да защитаваме не само законите, но и човечността, за да създадем по-справедливо и сърдечно общество за всички.
В заключение, дискриминацията не е само морален въпрос, тя е престъпление срещу нашата обща човешка съдба. За да създадем по-справедлив и хуманен свят, трябва да действаме заедно – като общество, което цени разнообразието и признава правата на всеки един от нас. Нека работим заедно, за да превърнем идеята “дискриминацията е престъпление” в реалност!
Габриел Борисов
Тази публикация се реализира по проект „Youth RIGHTS – Romani Identity, Grass-root Humanity, Tolerance and Social strength/ Младежки ПРАВА – ромска идентичност, хуманност, толерантност и социална сила, финансиран от Minority Rights Group Europе (MRGE) в рамките на проект MARIO с финансовата подкрепа на програма „Граждани, равенство, права и ценности“ (2021-2027) на Европейския съюз (ref: 101091387)
Изявленията и мненията, изразени тук, принадлежат единствено на Младежка фондация „Арете“-България и не отразяват непременно вижданията на Minority Rights Group Europe (MRGE) или техните партньори.