Блог
Вярвам в упорития труд при преследване на целите.
- 16.01.2023
- Posted by: Raycho Chaprazov
- Category: Uncategorized @bg
Петата ни среща е със стажант лекар Красимира Велинова. Ние и казваме Краси. За първи път я посрещнахме на автогарата в София, когато пристигна за втория национален лагер “Заедно напред” през 2018 година. Шест дни по-късно тя беше Мис “Заедно напред”. През 2019 и 20121 година Краси е лидер на малка група отново на лагери “Заедно напред”. Активен доброволец и координатор на групата в Пловдив. 2022 година е важна за нея с две събития: Завършва и се омъжва.
Разговора с Краси води Касандра Радославова от плевенското село Буковлък, ученичка в ХII клас на Професионална гимназия по мениджмънт и хранителни технологии- град Плевен.
Здравей, Краси, разкажи ни за средата си и за хората, които са до теб!
Хората, които винаги са до мен. Моето семейство, което винаги ме е подкрепяло и съпругът ми – те са главната действаща сила в живота ми. Не мога да кажа, че средата ми се е променила, по-скоро кръгът ми от приятели и познати се е разширил, защото сега имам колеги, работодатели и нови приятели, с които ме преплита животът.
Какъв беше твоят мотив да учиш?
Още когато бях малка, майка ми много ме насърчаваше да уча, тя беше тази, която ми даде тласъка към образованието, тя по свой начин ми показа, че за да изградя бъдещето си, за да имам добър старт и здрава основа в живота си, трябва да уча.
Как реагираха вашите, когато разбраха, че ще продължиш образованието си в университет?
Ако трябва да бъда искрена, се изненадаха, но не от факта, че съм приета в университета и че ще продължа да уча, а защото очакваха първо да се оженя, понеже като малка бях много буйно дете. Зарадваха се, но в същото време бяха и малко притеснени от финансова гледна точка, понеже по това време брат ми учеше в пловдивска гимназия и трябваше нашите да издържат и двама ни.
Разкажи ми още малко за пътя към реализирането на твоята мечта да станеш лекар, сигурно не са липсвали предизвикателства?
Имаше големи предизвикателства. Като начало трябваше да докажа на родителите си, че съм сериозна в намерението си да уча медицина. Трябваше да бъда и отличничка в училище, 2 години трябваше да ходя на частни уроци по биология и химия, което си беше не малък разход за семейството ми и затова трябваше да работя. Започнах работа в Гърция през лятото, като това беше доказателството за моята сериозност, но в крайна сметка родителите ми ме подкрепяха изключително много.
Защо Медицински университет Пловдив и защо точно медицина?
Първо, това беше по-добрият вариант за мен, защото аз съм от гр. Първомай, който се намира на 30 км от гр. Пловдив и това е много добре за мен, защото ме деляха само 30 км от мечтания университет. Другата причина да избера Медицински университет Пловдив е хубавата база, работата с добри преподаватели, работя с много нови технологии, освен това според мен, когато става въпрос за медицина, Пловдивският университет е един от най-добрите в България. Винаги съм знаела, че ще уча в Пловдив, въпреки че бях приета и в Плевен. А защо избрах медицина ли? Честно казано, никога не си се представях като нещо друго освен доктор, това е моя детска мечта, която с времето се превърна в цел, а след това в реалност. В момента съм последна година стажант-лекар и имам възможността да избирам какво ще специализирам. Аз се двоумя между две специалности- педиатрия или акушер-гинекология.
Любим спомен от университета?
Те всъщност са два- единият е свързан с изпита по Анатомия, а другият любим спомен в университета безсъмнено е завършването ми.
Къде работиш в момента?
От месец септември до момента работя в болница „Свети Георги“, детска клиника.
Има ли някой от твоето семейство с висше образование или ти си първата?
В моето семейство аз съм първата с висше образование.
Сблъскала ли си се с някога с дискриминация?
Никога не съм усещала дискриминация, в училище дори не знаех какво е да си дискриминиран, може би защото съм била много съвестен човек, съвестен студент, много добър приятел, но съм ставала свидетел как друг човек е обект на дискриминация.
Как разбра за „Арете“?
Съвсем случайно, когато бях в първи курс, си пишех с една моя приятелка, която е участвала в националните им лагери. Тя ми изпрати линк и предложи да разгледам, защото е страхотно и е сигурна, че ще ми хареса. Аз отворих линка, в него пишеше нещо за ромската история, не си спомням точно, но много ме впечатли, затова си пуснах заявлението, без изобщо да имам идея къде отивам и с кого, но те ме приеха като на филм. През 2018 г. на лагерите “Заедно напред“ изживях неща, които досега не бях изживявала, много съм щастлива, че направих своя избор и отидох, защото той промени коренно живота и мирогледа ми за някои неща. За мен това е…семейство, защото знам, че каквото и да се случва, можем да си споделяме всичко, подкрепяме се и си помагаме.
Краси, ти си успешна млада дама от ромски произход, интересно ми е какво е твоето мнение за ранните бракове?
Мисля, че все повече младежи разбират, че бракът е нещо много сериозно и не е за ранна възраст, защото човек първо трябва да мине определени етапи от живота си, да има образование, сериозна работа и да е достатъчно зрял и отговорен, за да създаде семейство.
Има ли някой, когото си мотивирала да учи чрез своя пример?
Да през 2021 г имаше две момичета, а през миналата бяха три от моя град, които се записаха в Медицинския университет те ми споделиха, че аз съм тяхното вдъхновение да продължат образованието си, а аз от своя страна им помагах, давах им насоки. Много се радвам,че не само момичетата следват моя пример, но и техните родители, защото те също започнаха да учат, а в момента също се подготвят две момичета за Медицински университет.
Какво би казала на учениците, за да ги мотивираш да учат и да се развиват?
Да си поставят цели и да работят върху тях, да имат ясна представа къде се виждат след 5-10 г.
Благодаря ти за отделеното време!
автор: Касандра Радославова
Проект “Възможности за лидерство, образование и успех на ромите IV” се финансира от фондация „Тръст за социална алтернатива”. Изявленията и мненията, изразени тук, принадлежат единствено на Младежка фондация „Арете“-България и не отразяват непременно вижданията на фондация „Тръст за социална алтернатива“ или нейните партньори.