Блог
ПЪРВИ СТЪПКИ ЗА ПРОФЕСИОНАЛНО РАЗВИТИЕ
- 19.05.2019
- Posted by: iatanasov
- Category: Обща
FIND YOUR WAY TO THE WORLD OF WORK №2017-1-027
Проектът се финансира от Финансовия механизъм на ЕИП и и Норвежки финансов механизъм (EEA and Norway Grants) в рамките на Фонда за младежка заетост. За повече информация посетете страницата.
Водещ партньор е Фондация Autonómia – Унгария в партньорство с Испанската Fundacion Secretariado Gitano , Фондация „Тръст за социална алтернатива“ и Mладежка фондация „Арете“- България, и Сдружение “Caritas – Social Assistance” – Caritas Alba Iulia
Дейностите по проекта ще се изпълняват в четири страни: Унгария, България, Испания и Румъния.
Продължителност на проекта: 48 месеца
Проектът цели както споделяне на съществуващия широк и разнообразен опит на партньорите, така и проучване на нови методи и подходи в подкрепа на равния достъп до качествено образование и заетост на младежи в неравностойно положение в 4 европейски държави.
Транснационалният обмен на знания и съвместното разработване на нови методологии, ръководства и препоръки за политики на европейско равнище са силен аспект на проекта. Качествената заетост се тълкува като легална заетост на първичния пазар на труда, в позиции, съответстващи на образователното ниво на индивида.
Основната целева група са младежи в неравностойно социално положение на възраст 15-29 години, сред тях висок процент роми. Представители на целевата група са ученици в средното образование в риск от отпадане, ранно отпаднали от системата на средното образование или младежи попадащи в групата NEETs (които се намират извън системите на образование, заетост или обучение).
В България основните дейности по проекта ще бъдат изпълнявани от фондация „Тръст за социална алтернатива“ в сътрудничество с МФ „Арете“ – България. Дейностите, попадащи в компетенциите на МФ „Арете“са:
– Създаване на партньорства с професионални училища в страната. Да се окаже положително въздействие в посока задържане на учениците в неравностойно положение в училище и подкрепа за намаляване броя на преждевременно напускащи училището.
– Кариерно ориентиране и развитие на меки умения, събития с работодатели за младежи в средното образование и/или отпаднали и за младежи със завършено средно образование. Участниците участват в обучение по меки умения, за да подобрят уменията си в комуникацията, работа в екип, решаване на конфликти, да научат техники за писане на CV и явяване на интервю пред работодател.
– Наставничество и консултиране на младежи от уязвими групи с цел повишаване на образователната мотивация и задържане/ връщане в училище. Роля на менторите ще бъде и да насърчат семействата да предоставят подкрепяща среда.
Проектът цели както споделянето на съществуващия широк и разнообразен опит на партньорите, така и разширяване на новите методи и подходи в подкрепа на равния достъп до качествено образование и заетост на младежи в неравностойно положение в 4 европейски държави. Опитът от проекта ще формира основата на съвместно разработен методологичен наръчник.
Финансовият механизъм на ЕИП включва приноса на Исландия, Лихтенщайн и Норвегия за изграждането на по-зелена, по-конкурентна и по-приобщаваща Европа. Той има две основни цели: намаляване на социалните и икономически неравенства в Европа и укрепване на двустранните връзки между държавите донори и 15 държави в Централна и Източна Европа и Балтийския регион. Трите държави донори работят в тясно сътрудничество с ЕС по линия на Споразумението за Европейското икономическо пространство (ЕИП). Донорите са предоставили 3.3 милиарда евро чрез последователни във времето грантови схеми в периода от 1994 до 2014 г. За периода 2014-2021 г. размерът на финансирането по линия на Финансовия механизъм на ЕИП и Норвегия възлиза на 2.8 милиарда евро. https://eeagrants.org/What-we-do/The-EEA-and-Norway-Grants-Fund-for-Youth-Employment